Névadónk

Kisboldogasszony
Szűz Mária születése

" Ma ünnepeljük, hogy közénk születtél és emlékezünk, hogy mily dicső törzsről fakadsz, s úgy jössz világra, mint a fény.
Teáltalad mi, földiek, így lettünk egyben égiek, nemes békére békülünk, bár nem fogjuk fel titkodat.
Magasztalják a századok a háromságos Ég Urát, ki ily nagy névre méltatott: Egyházunk boldog Anyja vagy!" 

Ünnepe: szeptember 8.

Mária születése hajnalcsillag az emberiség egén. A megváltás művének kezdete. Isten kegyelmét, szeretetét ünnepeljük, amely Máriában megjelent a világban. Mária születése öröm, ahogy minden születés öröm, mert a reményt erősíti bennünk. Valami szép, valami szent kezdődik.

Ez az ünnep a nagy Mária-ünnepek közé tartozik, népi elnevezése Kisboldogasszony ünnepe.

Eredetileg annak a jeruzsálemi templomnak felszentelési évfordulója, amely ott áll, ahol a hagyomány szerint Mária született. Ez a templom, a ma is álló jeruzsálemi Szent Anna templom. Bizáncban és Rómában egyaránt már a VII. században megünnepelték Mária születésnapját. Rajta kívül csak Jézusnak és az előhírnök Keresztelő Jánosnak üljük meg földi születésnapját.

Az Istenszülő Szűz Mária a hagyomány szerint Kr. e. 16-17. körül született Jeruzsálemben a Júda törzséből, Dávid királyi nemzetségéből származó Joákimtól és a Lévi törzséhez tartozó Matthán pap és felesége, Mária leányától, Annától.

Mária születéséről a Szentírásban nem olvashatunk. Csak apokrif hagyományból ismerjük történetét. Eszerint Joachimnak és Annának sokáig nem lehetett gyermekük és csak idős korukra született kislányuk.

A születés keddi napon történt és a néphagyomány szerint Mária születésekor Gábor arkangyal is megjelent.

A jeruzsálemi hagyomány a Betheszda-fürdő mellett tiszteli Mária születésének helyét.

Szentírás olvasás: Iz 11, 1-3  Mt 1, 18-23

Mária királyi nemzetségből született, buzgó lélekkel kérjük: imáival segítsen minket.

Mit adhatnák mi Máriának születésnapjára?

Az örök anyának valami örök ajándékot kell adni. Ezen a világon csak egyetlen dolog örök, ami soha el nem múlik: a szeretet. A szeretettel ajándékozzuk meg, ami nem pusztán az imák mennyiségében mutatkozik meg, hanem inkább tettekben, hogy  a szeretet cselekedetei által tegyük jobbá, szebbé a világot. 

Kisboldogasszony napjához kapcsolódó hagyományok, népszokások: 

  • Ősi pogány őszkezdő nap. "Fecskehajtó Kisasszonynak" is nevezik. Ettől a naptól kezdve indulnak útnak a fecskék és a vándormadarak.
  • Sok helyen a dióverés napja.
  • Ha Egyed napján nem sikerült elveti a búzát, akkor Kisboldogasszony napján vetettek.
  • Az időjóslás szerint, ha ezen a napon bugyborékosan esik az eső, csapadékos lesz az ősz, és nem lesz jó a vetés.
  • Szeptember 08-a Szűz Mária születésnapja, búcsújáró nap. A hiedelem szerint ezen a napon kukoricaszárat, fűzfát, szénát, három almát és három nádszálat szenteltek. Ha valamelyik állat beteg lett, ebből etették. Bezárták az állatot és az ajtóra kívülről keresztet rajzoltak.
Szent Imre Római Katolikus Általános Iskola KISBOLDOGASSZONY Tagóvódája
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el